Sirkeyi Bu Yerlerde Asla Kullanmayın - Nefis Lezzetim

Column Left

6 Nisan 2019 Cumartesi

Sirkeyi Bu Yerlerde Asla Kullanmayın

 
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Sirkeyi Bu Yerlerde Asla Kullanmayın
Sirkeyi sadece yiyeceklerimizde değil, evimizin her köşesinde kullanabiliyoruz. Çamaşırdan tutunda, bulaşıklarımıza kadar evin temiziliği dahil heryerde. Peki bu kadar kullanışlı bir sıvıyı nerelerde kullanmamamız gereken yerlerin nereler olduğunu biliyor musunuz?

Sirke yemekler dışında temizlik konusunda da çoğu ev hanımının kurtarıcısı haline geldi. Yer silmeden çamaşır makinesinde yumuşatıcı olarak kullanmaya, dibi tutmuş tencereleri temizlemeye kadar daha birçok şeyde sirke kullanılıyor. Ancak sirke ev temizliğinde bir numaralı yardımcınız olsa da asla kullanılmaması gereken yerler var.İşte ev temizliğinde sirkeyi kullanmamanız gereken yerler

1.Granit ve mermer mutfak tezgâhları


Sirke içerisinde yer alan yoğun miktardaki asit nedeniyle granit ve mermer yüzeylere zarar verebilir, lekelenmeler oluşmasına neden olabilir.

2.Ütüdeki yanık lekeleri


Bayanların korkulu rüyası haline gelen ütü üzerine yapışmış yanık lekelerinde sirke ve tuz kullanımı oldukça yaygın. Ancak buharlı ütülerin tabanındaki delikler yabancı maddelerin içerideki elektrik aksamına sızması için oldukça elverişli yerlerdir. Bu nedenle buharlı ütü temizliğinde sirke ve tuz kullanmaktan kaçının.

3.Çelik Bıçak, Çatal, Kaşık


Eğer bıçak temizliği için sirke kullanmayı düşünüyorsanız orada durun. Zira sirke çeliğin kararmasına yol açar ve bıçaklarınız da bu kötü kaderi yaşayabilir.

Eğer parlak bıçaklarınız olsun istiyorsanız sirkeden vazgeçin.

4.Parke zeminler


Parke yüzeyleri parlatmak için çoğu ev hanımı yer silme suyunun içerisinde sirke koyar. Ancak bu durum oldukça yanlıştır. Çünkü sirkenin içerisinde yer alan asit miktarı, parke zeminlerin renginin ağarmasına neden olabilir.

5.Kan, çimen. mürekkep lekesi


Bu tarz inatçı lekelerde, lekenin üzerine sirkeyle müdahale etmekten vazgeçin. Çünkü sirkeyle müdahale ettiğiniz takdirde leke daha derine inecek, lekenin çıkması imkânsızlaşacaktır.

6.Yumurta Lekesi


Diyelim ki yumurtayı yere düşürdünüz ve her yere bulaştı. Temizlemek için sakın eliniz sirkeye uzanmasın. Zira sirkenin asitli yapısı yumurta lekesinin daha koyulaşmasını sağlar ve lekenin çıkmasını daha zor hale getirir.

Fakat bunlar haricinde sirkeyi gönül rahatlığı ile bir çok alanda kullanabilirsiniz. Örneğin;

Mutfak Temizliğinde Sirke Kullanımı


Genel olarak mikrodalga fırınların içerisi yoğun sıcaklıktan dolayı kurumuş kirler ile kaplanmıştır. Bu kirlerden kurtulmak için çeyrek su bardağı sirke ve bir su bardağı su karıştırılarak cam bir kaba konur.

Bu cam kap mikrodalga fırın içerisine konularak fırının yüksek kuvvette çalıştırılması sağlanır. Oluşan sirke buharı kirlerin yumuşamasını sağlar ve bu sayede mikrodalga fırın kolayca temizlenir.
Bulaşık makinelerinin de mutlaka belirli aralıklarla temizlenmesi gerektiği bilinen bir gerçektir. Bunun için piyasada satılan kimyasalları kullanmak yerine, bir bardak sulandırılmamış beyaz sirkeyi bir kap içerisinde makineye koymak ve makineyi deterjan koymadan çalıştırmak gerekmektedir. Sadece makinenin temizliği için değil, aynı zamanda camları ve porselenleri parlatmak için de sirke kullanmak yeterlidir.

Parlatıcı kısmına eklenen sirke bulaşıkların oldukça güzel şekilde parlamasını sağlamaktadır.Banyo Temizliğinde Sirke Kullanımı
Banyo seramikleri suyun etkisiyle oldukça çabuk kirlenmekte ve bu kirler ders aralarında kötü görüntülere neden olmaktadır. Banyo seramiklerini temizlemek için, 4 litre su içerisine yarım bardak beyaz sirke, yarım bardak amonyak ve bir miktar boraks konularak, bezle fayans aralarının silinmesi gerekmektedir.

Özellikle klozet şeklinde olan tuvaletlerin en dip bölgesinde kir birikintileri oluşabilmektedir. Bu kir birikintilerinden kurtulmak için klozetin içerisine 2 bardak sirke döküp sabaha kadar bekletmek gereklidir. Sifonun çekilmesinin ardından klozetin temizlenecektir.Çamaşır Temizliğinde Sirke Kullanımı
Her yıkamada bir bardak sirke eklenen çamaşırların daha yumuşak ve daha temiz olduğu gözlemlenmektedir. Bu şekilde yıkanan beyaz çamaşırların daha da beyazladığı, renkli çamaşırların ise daha canlı renklere sahip olduğu bilinmektedir.Erken Tespiti Halinde Kolon Kanserinden Kurtaran 5 Belirti

Kanser hastalıkları çoğu zaman onları en az beklediğimiz yerden saldırırlar ve bunun bazen farkında bile olamayız. Çünkü kanserlerin saldırdığı yerlerde ortaya çıkan belirtiler başka hastalıkların belirtileri ile ortak özellik gösterebilir.

Kolon kanseri ölümle sonuçlanan kanserler arasında en yaygın olanıdır ve bunun sebebi yukarıda da belirttiğimiz üzere, kolon kanserinin belirtilerinin sıradan, tedavi edilebilir hastalıkların belirtileri ile aynı olmasıdır.

Ancak kolon kanseri riskinin yüksek olduğu ve erken teşhisi halinde hızlı önlem alınarak hayatta kalma oranının artacağı bir takım belirtiler vardır. Bilge Cafe olarak bu belirtilerden 5 tanesini sizler için derledik.

1. Aşırı kilo kaybı


Eğer son zamanlarda aniden ve beklenmedik bir şekilde kilo vermeye başladıysanız, bu durum kolon kanserinin başlangıcı olabilir. Sakın bu aşırı kilo kaybına sıradan bir hastalığın yol açtığını düşünmek gibi bir hata yapmayın ve bir an önce doktora gidin.

2. Gaz ve şiddetli karın ağrısı
Karın bölgesinde oluşan şiddetli karın ağrıları görmezden gelinmeden mutlaka kontrol ettirilmelidir ve düzgün bir şekilde tedavi edilmelidir. Eğer karın ağrısı düzenli aralıklarla ortaya çıkıyorsa doktora gidilmeli ve bu ağrıların kolon kanserinin bir belirtisi olmadığından emin olunmalıdır. Dışkı örnekleri alınıp yakından incelenmelidir. Dışkıda bulunan kanlar kolon kanseri riski altında bulunup bulunmadığımızı bize söyleyebilir.

3. Dışkıda kana rastlama ve kabızlık
Dışkıdaki kan genellikle bağırsakta ortaya çıkan bir tümörün veya bağırsak yırtılmasının bir belirtisi olabilir ki bu belirtiye rastlanılırsa hemen tedavi edilmesi gerekmektedir. Kabızlık da bu sorunların belirtisi olmakla birlikte aynı zamanda kolon kanserinin de bir belirtisi olabilir. Eğer uzun süreli bir kabızlık yaşıyorsanız daha da kötü duruma gelmeden doktora gitmeniz tavsiye olunur.

4. Anemi

Anemi, kolon kanseri teşhisinden korunmak için dikkat edilmesi gereken en önemli belirtilerden bir tanesidir. Anemi kendini çeşitli şekillerde gösterme eğilimine sahiptir ve bu yüzden çok dikkatli olmalısınız. Zayıflık hissi ve kalp çarpıntıları dikkat etmeniz gereken belirtilerin başında gelmektedir. Ayrıca kolon kanserine yol açan genetik faktörler de mutlaka yakından takip edilmelidir.

5. Kabızlık
Kolon ve rektumlarda ortaya çıkan tıkanma bağırsaklarınızın düzgün çalışmasını engeller ve tümör oluşma riski artar. Ortaya çıkan tümörler gittikçe büyür ve bağırsak yollarını teker teker tıkamaya başlar. Eğer düzenli olarak kabızlığa yakalanıyor iseniz bir an önce doktorunuza başvurmalısınız.

Bu belirtilere ek olarak kolon kanseri hakkında çok az şey bildiğinizi düşünüyorsanız veya kolon kanserine ait belirtilerin hepsini öğrenmek istiyorsanız güvenilir bir doktordan randevu alıp görüşebilirsiniz. Bu konularda size seve seve yardımcı olacaklar ve kansere olan farkındalığınızın artmasına katkıda bulunacaklardır.
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments