Böğürtlen Marmelatı

08.06.2022
127
Böğürtlen Marmelatı
Sponsorlu Bağlantılar

BÖĞÜRTLEN MARMELATI NASIL YAPILIR?

@cahide_sultan/
Böğürtlenleri 2 kez örselemeden yıkayıp geniş ve derin bir tencereye alın. Üzerine çıkacak kadar su doldurup kaynamaya bırakın kaynamaya başladıktan sonra yüzeyde biriken köpükleri alıp 15 dakika kadar kaynatmaya devam edin. Ocağın altını kapatıp ılıyana kadar bekletin.
Böğürtlenleri ezmeden bir tül veya tülbent süzekten suyunu süzün. Süzülen suya damak tadınıza göre şeker ekleyip bir taşım daha kaynatın. Eğer tadı yoğunsa biraz daha su ilave edin. Konsantre böğürtlen suyu elde etmek isterseniz süzülen suya hiç su ilave etmeden biraz fazla şeker atarak kaynatın.

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Böğürtlen Marmelatı

Böğürtlen Marmelatı

 

 

Cıvık pekmez kıvamına gelince ocaktan alın cam kavanozlara doldurup vakumlatın veya balkonunuz iyi güneş alıyorsa geniş bir cam veya çelik tepsiye böğürtlen suyunu döküp güneşte olgunlaşmasını sağlayın.
Kalan posadan böğürtlen marmelatı yapacağız. Bunun için posayı bir süzgeçten kaşıkla bastıra bastıra geçirin. Sadece çekirdekler kalmalı. Çekirdekleri atın altta kalan posaya şeker ilave edip ocakta sık sık karıştırarak suyunu çektirin veya çok az pişirip güneşe koyarak koyulaşmasını sağlayın.

Sponsorlu Bağlantılar

 

 

 

Ben marmelatları kavanozlara koyup dondurucuda saklıyorum. Çünkü marmelat reçele göre daha hassas olup daha çabuk bozulabiliyor.
Eğer dondurucuda yeriniz yoksa ocakta suyunu çektirdiğiniz marmelatı sıcakken kavanoza koyup vakumlatabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!