Bulaşık makinenizi kötü kokulardan kurtarabilir Önlem Almak için Bunları yapabbilirsiniz

Sponsorlu Bağlantılar
Bulaşık makinenizi kötü kokulardan kurtarabilir Önlem Almak için Bunları yapabbilirsiniz
Sponsorlu Bağlantılar

Bulaşık makinenizi kötü kokulardan kurtarabilir Önlem Almak için Bunları yapabbilirsiniz
Bulaşık Makinesindeki Koku Nasıl Giderilir? Evde en çok kullanılan alet, mutfak temizliğinin vazgeçilmez parçası, bulaşık makinesinde, çeşitli sebepler ile koku oluşumu başlar. Önlem alınmaz ise, tüm eve yayılan bu kokulara çözüm bulmak için önce oluşma sebeplerini incelemek gerekir.

1- Bulaşıklar İçinde Yıkanmadan Uzun Süre Bekletilmesi
Fazla kalabalık olmayan iki üç kişilik ailelerde bulaşık makinesi hemen dolmaz. Dolmasını beklerken birkaç günlük yıkamada gecikme, bulaşık makinesinde koku oluşumuna sebep olacaktır. Fazla kalabalık olmayan aileler için kısa programlı makineler ve daha küçük ebatlarda bulaşık makineleri mevcuttur. Bulaşık makinası kullanırken dikkat edilmesi gereken 8 nokta

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

2- Bulaşık Makinesinin Filtresinin Tıkanması
Bulaşıklardan akan kirli suyu süzen filtre, sık temizlenmelidir. Sık temizlenmeyen filtreler, borularda tıkanmaya ve orada biriken yemek artıklarının koku oluşturmasına sebep olacaktır. İki hafta ara ile temizlenen filtreler sayesinde koku oluşumu önlenebilir aynı zamanda yıkanan bulaşıkların daha temiz çıkmasını sağlar. Yıkanan bulaşıklarda su lekesi nasıl önlenir?

3- Bulaşık Makinesinin Kirli Su Hortumunun Yağlanması
Günlük yıkanan bulaşıklar arasında aşırı yağlı bulaşıklar mevcuttur. Yıkanma sırasında kirli su hortumuna yapışan bu yağlar, lavabolarda tıkanmaya, su taşkınlarına ve mutfakta kötü kokulara sebep olabilir. Düzenli aralıklarla bulaşık makinesi hortumunun değiştirilmesi sorunu ortadan kaldırır. Bulaşık makinam çiziyor? Ne yapabilirim?

Bulaşık Makinesinde Oluşan Kokuların Kimyasal Yöntemler İle Giderilmesi

Sponsorlu Bağlantılar

 

Bulaşık makinenizi kötü kokulardan kurtarabilir Önlem Almak için Bunları yapabbilirsiniz

Bulaşık makinenizi kötü kokulardan kurtarabilir Önlem Almak için Bunları yapabbilirsiniz

Marketlerde, bulaşık makinesi temizliği için üretilmiş değişik markalarda temizleyiciler mevcuttur. Bulaşık makinesi boşken kullanılması gereken bu temizleyiciler ağır kimyasal maddeler içerdiği için, bir kez de durulamak için makinenin boşken çalıştırılması önerilir. Bulaşık makinelerindeki yemek artığının yanı sıra, kireç temizliği de yapan bu deterjanlar, yıkama sonrası makinenin iç kısmının ilk alındığı günkü kadar temiz ve parlak olmasını sağlayacaktır. Ayrıca Çamaşırlarda kullanılan soda, makine boşken deterjan bölümüne koyularak çalıştırılır. Program sonlandığında bulaşık makinesinin tertemiz olduğunu ve kötü kokuların yok olduğunu göreceksiniz. Yıkama bitiminde, bulaşık makinesi boş çalıştırılmalı, durulanmalıdır. Bulaşık makinesinde 15 gün ara ile çamaşır suyu kullanmak makinenin temizlenmesine ve kötü kokuların giderilmesinde etkili bir yöntemdir. Bulaşık makinasına konulmaması gereken 10 şey

Bulaşık Makinesinde Oluşan Kokuların Doğal Yöntemler İle Giderilmesi
Bulaşık makinesinde yıkanan tabak, bardak ve tencereler, yiyecek ve içecekler yolu ile vücutla direk temas halindedir. Bu mutfak malzemelerinin üzerinde biriken kimyasal kalıntılar ağız yolu ile vücuda girer. Bu sebeple bulaşık makinesi temizliğinde kimyasal değil doğal yöntemler tercih edilmesi sağlık açısından önemlidir. Kimyasal madde kullanılarak yapılan temizliklerde çok iyi durulamaya özen gösterilmelidir.

Sirke İle Bulaşık Makinesi Temizliği
Neredeyse evin, her tür temizliğinde kullanılan sirke, yıkama sırasında bulaşık makinesine ilave edilir ise hem kireç oluşumunu önleyecek hem de bulaşık makinesinin içini temizleyecektir. Yıkama haricinde, makine içini temizlemek amacı ile suyla karıştırılan sirke, bir bez yardımı ile kirli bölgelere sürülür. Sirke sayesinde kirlerin zorlanmadan çıktığını göreceksiniz. Sirke kokusu kalıcı değildir, hava ile temas ettikten kısa süre sonra yok olacaktır.Bulaşık makinasında bulaşık dışından neler yıkanabilir?

 

 

Karbonat Ve Limon İle Bulaşık Makinesi Temizliği
Limon ile sulandırılan karbonat, bir bez yardımı ile boş bulaşık makinesinin içine sürülür, fazla ovalamadan makine içinin temizlendiğini görebilirsiniz. Yine boş çalıştırılan bulaşık makinesi içinde bulunan karbonat, limon karışımının borulara temas etmesini ve boruların da temizlenmesini sağlayacaktır. Ayriyeten bulaşık deterjan gözüne karbonat koyup çalıştırmak ta makine temizliği, kireç sökme ve kötü kokular için sağlıklı ve etkili bir yöntemdir. Bardakların buharlanmaması için ne yapılabilir?

Limon Tuzu Ve Boraks İle Bulaşık Makinesi Temizliği

 

 

Boraks, su, oksijen, sodyum ve bordan meydana gelen doğal bir mineraldir. Dezenfektan özelliği ile mutfaktaki tüm temizliklerde kullanılabilir. Sindirim sistemi ile direk temas etmesinden kaçınmak amacı ile kullanım sonrası iyi bir durulama gereklidir. Bulaşık makinesinin deterjan gözüne bir yemek kaşığı boraks, bir yemek kaşığı limon tuzu koyularak, makine çalıştırılır. Program bitiminde bulaşık makinesinin temizlendiğini, kötü kokuların yok olduğunu göreceksiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

İLGİNÇ HABERLER
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!