Şeker Kullanmayı Bıraktığınız Zaman Bakın Nasıl Değişiklikler Oluyor?

Sponsorlu Bağlantılar
Şeker Kullanmayı Bıraktığınız Zaman Bakın Nasıl Değişiklikler Oluyor?
Sponsorlu Bağlantılar

Şeker Kullanmayı Bıraktığınız Zaman Bakın Nasıl Değişiklikler Oluyor?
Daha iyi bir cilt, enerji düzeylerinde artış ve kilo kaybı beslenmenizdeki aşırı şekeri bıraktığınızda olabilecek bazı şeylerdir. Aşağıdaki makalede aşırı şekeri bırakmanın olumlu sağlık etkileri tartışılmaktadır. Daha fazlası için okumaya devam edin.

Biliyor Muydunuz?

Bir kutu normal kolada 39 gram şeker bulunmaktadır, bu da 9 çay kaşığı şekere eş değerdir.
Beslenmenize aşırı şeker eklenmesi hiç bir zaman iyi bir alışkanlık değildir. Şeker ve beyaz rafine ürünler sağlığınıza birden fazla yolla zarar verebilirler. Yani aşırı şekeri bıraktığınızda, hayatınızda hem fiziksel hem de zihinsel olarak olumlu bir çok değişiklik yaşayacağınıza eminiz. Aşağıda hayatınızdan şekeri çıkarttığınız zaman yaşayabileceğiniz bazı değişiklikleri listeledik.

Sponsorlu Bağlantılar

 

 

 

-Cildinizi Canlandırır:
Şeker cilt için zehir gibidir. Aşırı şeker yüklü yiyecekleri yemeye başladığınızda, cildinizin sağlıksız beslenmenin etkileri ile karşı karşıya kalır. Şeker ayrıca akne gibi cilt sorunlarının ağırlaşmasının arkasındaki ana suçludur. Yani şekeri bıraktığınız zaman fark edeceğiniz ilk değişiklik daha canlı daha güzel bir cilt olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

-Daha İyi Kilo Kontrolü Sağlar:
Hepimizin bildiği gibi, diyetinize eklediğiniz fazla miktarda şeker genellikle aşırı kilo ile sonuçlanan ekstra kalori tüketimi demektir. Yani ekstra şeker tüketimini bıraktığınız zaman fazla kilolarınızı vermek ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek çok daha kolay olacaktır.

-Enerji Çöküşlerini Durdurur:
Şeker bir enerji kaynağı olmasına rağmen, bu aşırı şeker alımının enerji düzeylerini arttıracağı anlamına gelmez. Şekerli bir madde yedikten sonra şeker seviyeniz birden artar daha sonra ise bu ani bir düşüşe neden olur, bu da sizi aşırı yorgun bir hale sokar. Gün boyu oluşan enerji yükseliş ve düşüşlerinden kurtulmanın yolu şeker tüketimini bırakmaktır. Gün boyunca yeterli enerji düzeylerini korumak şeker alımınızı en aza indirerek çok daha kolay bir hale gelir.

 

Şeker Kullanmayı Bıraktığınız Zaman Bakın Nasıl Değişiklikler Oluyor?

Şeker Kullanmayı Bıraktığınız Zaman Bakın Nasıl Değişiklikler Oluyor?

 

-Ruh Halindeki Değişimleri Kontrol Eder:
Çok fazla şeker beynin kimyasını değiştirme eğilimindedir ve ruh halinin düzenlenmesine yardımcı olan nörotransmitterlerde (serotonin, dopamin) bir dengesizliğe neden olur. Şeker tüketimini bıraktığınız zaman ruh halinizdeki bu ani değişimler ortadan kalkacaktır. Alınan şeker miktarının azalması ile gün boyu istikrarlı bir ruh halinde, daha iyi stres kontrolü ve davranışlar sergileyeceksiniz.

-Bağırsak Hareketlerini Düzeltir
Çok fazla şeker bağırsakların sağlığını olumsuz etkileyebilir ve bağırsak fonksiyonunu bozabilir. Çok fazla şeker tüketmek gıdaların bağırsaktan geçiş süresini kısaltır yani gıdalar bağırsaktan çok hızlı geçerler bu da ishale neden olur. Yani şekeri bırakmak bağırsak hareketlerinin düzelmesini sağlayacaktır.
-Tatlı Krizlerini Sona Erdirir:
Şeker son derece bağımlılık yaratır ne kadar çok şeker tüketirseniz, o kadar çok şeker istersiniz. Tatlı krizlerini sona erdirmenin yolu aksine tatlı yemeyi bırakmaktır. Yani diyetinizdeki şeker ve yapay tatlandırıcıları ortadan kaldırırsanız, şeker isteği otomatik olarak kaybolacaktır. Meyvelerdeki doğal şekerin tadı ise, yapay şekerleri kullanmayı bıraktığınızda size daha tatlı gelmeye başlayacaktır.

-Bağışıklık Sistemini Güçlendirir:
Bağırsaktaki yararlı bakteriler bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol oynar. Bununla birlikte, aşırı şeker tüketimi bağırsakta kötü bakterilerin ve farklı mantar türlerinin çoğalmasına neden olur ve sağlığı kötü etkiler. Ancak şeker tüketimini bıraktığınız zaman sağlıklı bağırsak florasının artmasını sağlarsınız bu da bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler yapmaktadır.
-Daha İyi Ağrı Kontrolü Sağlar:
Yüksek şekerli gıdalar özellikle artrit gibi iltihabi koşullardan muzdarip kişilerde, ağrı ile başa çıkmayı zorlaştıran iltihabı tetiklemeleri ile bilinmektedir. Bu nedenle şeker tüketimini bırakmak ağrı ve iltihabı etkili bir şekilde yönetmeye yardımcı olmaktadır.

 

Şeker Kullanmayı Bıraktığınız Zaman Bakın Nasıl Değişiklikler Oluyor?

Şeker Kullanmayı Bıraktığınız Zaman Bakın Nasıl Değişiklikler Oluyor?

 

Şeker Çekilme Belirtileri:
Şekeri bıraktıktan sonra sizi neler bekliyor? Şeker tüketiminin kesilmesi baş edilmesi zor bazı yoksunluk belirtilerine neden olabilir. Bildiğimiz kadarıyla yoksunluk belirtilerinin süresi söz konusu olduğunda, bu ne kadar süredir aşırı şeker tükettiğinize bağlı olarak değişecektir. Genellikle aşağıda verilen belirtiler ilk bir hafta yoğun olarak yaşanabilir iken, bir aydan uzun sürmezler.

-Öfke, depresyon ve anksiyete gibi olumsuz duygular
-Sinirlilik
-Şeker isteği
-Kas ağrıları
-Uykusuzluk
-İştahta dalgalanmalar
-Baş ağrısı
-Yorgunluk
-Baş dönmesi

 

 

Doğal gıdaların içinde de bulunduğundan şekeri tamamen bırakmak olası değildir. Sizin yapmanız gereken en önemli şey pastalar, börekler, çörekler, çikolata kekler gibi çeşitli tatlılara büyük miktarlarda ilave edilen beyaz rafine şekerin alımını sınırlandırmaya dikkat etmektir. Ayrıca bol miktarda şeker içeren gazlı içeceklerin tüketimine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu şeker yüklü besin maddelerinden kaçınarak şeker alımını en aza indirebilirsiniz böylece daha sağlıklı, daha mutlu bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

İLGİNÇ HABERLER
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!