Tam Ölçülü Siyah Zeytin (5 lt ölçü)

Sponsorlu Bağlantılar
Tam Ölçülü Siyah Zeytin (5 lt ölçü)
Sponsorlu Bağlantılar

SİYAH ZEYTİN (5 LT ÖLÇÜ)

@beceriklihatun
Malzemeler:
3 kg siyah olgun zeytin (Gemlik, Mudanya, yerli)
1,5 – 2 su bardağı kalın tuz
1 çay bardağı şeker (isteğe bağlı)
1 çay bardağı sirke (isteğe bağlı )
1 çay bardağı sıvı yağ (isteğe bağlı)
Yapılışı:

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

 

 

?KURULUM AŞAMASI:
Zeytinler şişeye doldurulur ara ara tuz serpilir. Sıvı yağ, sirke, şeker de ilave edilip kapağı sıkıca kapatılır ve çalkalanır. Mutfağa gidip geldikçe tekmelenir, işkence edilir ? 1,5 2 ay bu işlem devam eder. Zeytinler suyunu salıp tuzlar erir. 2 ay sonra zeytinler tatlanmaya başlayacaktır.
?TATLANDIRMA AŞAMASI:
↔1. yöntem: Süre sonunda tadına bakılır, yiyeceğimiz kadarı boşaltılır ve güzelce yıkanır. Bir tepsiye alınır ve kurutulur. (4 ila 7 gün arası) Kuruyan zeytinlere zeytinyağı ilave edilir ve kavonozlanır afiyetle yenir. (Bu yöntemi yapacak olanlar tuz oranını biraz azaltabilir) ↔2. yöntem: (Bu yöntemle zeytinin acı suyu kavonozdaki su dışarı atılacak ve cok daha tatlı bir zeytin elde edilecek) Yiyeceğimiz kadar zeytin bir kavonoza alınır üzerini örtecek kadar su konur. Yeşil zeytinde yaptığımız gibi 3 gün ile 7 gün arası suyu hergün değiştirilir süzülür. Zeytinin tadına bakılır

Sponsorlu Bağlantılar

 

 

 

yeme kıvamında ise bir tepsiye dizilir ve yine kurutma işlemi uygulanır. Kuruyan zeytinler bir kavonoza alınır ve bolca zeytinyağı ile harmanlanır.
Kahvaltılarınıza yiyeceğiniz kadarını limonlu, kekikli, pul biberli, sumaklı olarak soslayabilirsiniz. Zeytin salatası yapabilirsiniz ?
Afiyet olsun ?

Sponsorlu Bağlantılar

İLGİNÇ HABERLER
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!