Ada Çayı’nın Saçlarımız İçin Etkisi Ve Faydaları

07.10.2021
35
Ada Çayı’nın Saçlarımız İçin Etkisi Ve Faydaları
Sponsorlu Bağlantılar

Ada Çayı’nın Saçlarımız İçin Etkisi Ve Faydaları
Adaçayı, çeşitli tıbbi durumların tedavisi ve genel sağlığın genel sağlığının teşviki için uzun süredir kullanılan popüler bir şifalı bitkidir

adaçayı saç faydaları
Birçok organik üründe baş etken madde olarak bulunabilen adaçayı özleri, özellikle saçın genel sağlığını iyileştirmede, parlak ve güçlü hale getirmede faydalıdır.

Ayrıca, adaçayı yatıştırıcı bir aroma vererek saç ve cilt bakımı için kremlerde ve losyonlarda artan kullanımına katkıda bulunmaktadır. Ayrıca Romalılar tarafından sindirimi iyileştirmek ve boğaz ağrılarını, yaraları ve ülserleri tedavi etmek için kullanılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Adaçayı Nedir?
adaçayı hakkında
Adaçayı, birçok çeşidi olan çok yıllık, yaprak dökmeyen bir bitkidir. Bilimsel olarak Salvia, Latince “kurtarılmak” anlamına gelen “salvere” kelimesinden. Bu bitki nane(Lamiaceae) ailesine, biberiye, kekik, fesleğen, lavanta ve kekiğe benzer.

Adaçayı Güneydoğu Avrupa ve Akdeniz’e özgüdür. En yaygın mutfak çeşidi, daha çok mutfak, bahçe veya yaygın adaçayı olarak bilinen Salvia officinalis’tir.

Bitki odunsu saplara ve kadife, küçük, saç benzeri projeksiyonlara sahip tozlu grimsi yeşil oval yapraklara sahiptir. Bu yapılar adaçayı tüylü bir görünüm ve pamuklu bir doku vererek yaprakları çiğ yemeyi zorlaştırır.
Adaçayı Çeşitleri
Çok sayıda adaçayı çeşidi mevcuttur, ancak bazı çeşitler tıbbi ve mutfak kullanımları için daha popülerdir ve bu nedenle aşağıdakiler de dahil olmak üzere yaygın olarak yetiştirilir:

 

Sponsorlu Bağlantılar
Ada Çayı'nın Saçlarımız İçin Etkisi Ve Faydaları

Ada Çayı’nın Saçlarımız İçin Etkisi Ve Faydaları

 

Clary adaçayı: Clary adaçayı yaprakları güçlü bir aromaya sahiptir ve genellikle parfümlerde ve boğaz gargara infüzyonlarında kullanılır.
Azure adaçayı: Meksika’ya özgü olan bu adaçayı çeşidi mavi çiçeklere sahiptir ve genellikle bitkisel bir iksir olarak kullanılır.
Üç loblu adaçayı: Adından da anlaşıldığı gibi, üç loblu adaçayı, loblu yapraklara sahiptir ve büyük, çok yıllık bir çalıdır. Akdeniz ülkelerinde yaygın olarak bulunur ve adaçayı çayı için hasat edilir.
Ananas adaçayı: Bu adaçayı çeşitliliği, tıbbi yararları için yaygın olarak kullanılır. Oral, sindirim, tansiyon, uykusuzluk, anksiyete ve merkezi sinir sistemi sorunlarının iyileştirilmesi için kaynatma ve infüzyonlarda bir bileşen olarak kullanılır. (5)
Adaçayı’nın Saça Faydaları
adaçayı saç faydaları
Adaçayı ve özleri, aşağıdakiler de dahil olmak üzere saç sağlığına çeşitli faydalar sağlar:

1. Saç dökülmesini önler
Eski zamanlardan beri, adaçayı saçları güçlü hale getirmek ve saç dökülmesini önlemek için oldukça popüler olmuştur. Bu bitki, erkek tipi kelliğin tedavisinde oldukça etkili olan 5 alfa redüktaz bileşiği olan yüksek miktarda beta-sitosterol içerir.

Nasıl kullanılır:
3-4 damla adaçayı esansiyel yağını birkaç damla nane veya biberiye esansiyel yağı ile karıştırın. Bu karışımı 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile seyreltin ve yağ karışımını günde iki kez kafa derisine masaj yapın.
Saç durulama olarak adaçayı çayı kullanın.

 

Ada Çayı'nın Saçlarımız İçin Etkisi Ve Faydaları

Ada Çayı’nın Saçlarımız İçin Etkisi Ve Faydaları

2. Saça parlaklığı geri kazandırır
Adaçayı çayının kullanımı saça sağlıklı bir parlaklık verebilir ve parlak görünmesini sağlayabilir. Adaçayı çayı kepeğin kontrol ve tedavisinede yardımcı olabilir.

Nasıl kullanılır:
Bir bardak suya 1 çay kaşığı kurutulmuş adaçayı yaprağı ekleyin ve kaynatın.
2-3 dakika dik bırakın ve filtreleyin.
Soğut ve saçınızı durulamak için kullanın.
3. Saç büyümesini uyarır
Adaçayı sadece saç dökülmesini önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda saç köklerini gençleştirir ve güçlendirir. Adaçayı kullanımı da kafa derisindeki kan dolaşımını artırabilirSaç köklerine besin arzını artırabilir.

Bu nedenle, düzenli adaçayı kullanımı saçların canlandırılmasına yardımcı olabilir ve saç inceltme sorununu yönetmeye yardımcı olabilir. Ayrıca saç köklerinin tıkanmasının da yardımcı olur.

Nasıl kullanılır:
Otları kaynar suya ekleyerek adaçayı biberiye durulayın.
Saçı kalınlatmaya yardımcı olmak için durulamayı haftada bir ila iki kez kullanın.
4. Saçları koyulaştırır
Adaçayı yaprakları, gri saçları doğal olarak koyulaştırabilenpigmentler içerir. Adaçayı çayı saç boyası görevi görebilen tanenler içerir.

 

 

Ada Çayı'nın Saçlarımız İçin Etkisi Ve Faydaları

Ada Çayı’nın Saçlarımız İçin Etkisi Ve Faydaları

Nasıl kullanılır:
2 su bardağı suya 3-4 dal taze adaçayı veya 1 çay kaşığı kurutulmuş adaçayı yaprağı ekleyin ve kaynatın.
Isıyı düşürun ve çayın yaklaşık 5 dakika kaynamasına izin verin.
Çayın 2 saat soğumasını bekleyin ve süzün.
Saçınızı durulamak için süzme sıvıyı kullanın.
5. Losyon görevi görür
Adaçayı kullanımı saç dokusunu iyileştirmeye yardımcı olabilir, yumuşak ve yönetilebilir hale getirebilir. Adaçayı kullanılarak hazırlanan bir ayar losyonu saça nüfuz edebilir ve içeriden çalışabilir.

Nasıl kullanılır:
Bir bardak suya adaçayı yaprakları ve biberiyenin eşit parçalarını ekleyin. Karışımı kaynatın ve 3 dakika pişirin. Çayın 3 saat dik geçmesine izin verin. Çayı şekillendirmeden önce saçınıza masaj yapın.
Saçı beslemek ve saç kalitesini artırmak için adaçayı ve hindistancevizi içeren saç kremlerinin kullanımı.
Saç için Adaçayı Yağı
adaçayı yağının saç faydaları
Tartışıldığı gibi, adaçayı esansiyel yağı saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olabilir. Adaçayı yapraklarının buharla damıtılması yoluyla çıkarılan bu uçucu yağ, saç ve saç derisine de birçok fayda sağlar.

Adaçayı esansiyel yağı antiseptik, antifungal, antibakteriyel, antimikrobiyal, antienflamatuar ve antioksidan özellikler içerir. Ayrıca A, B ve C vitaminleri, potasyum ve kalsiyum dahil olmak üzere vitamin ve mineraller bakımından da zengindir.

Adaçayı yağı saç derisine kolayca nüfuz edebilir ve saç tellerinin gelişimi ve büyümesi için hayati önem taşıyan bu besinleri doğrudan saç köklerine uyabilir. Bu, tek bir folikülden birden fazla saç telinin büyümesini sağlayarak saçları daha güçlü ve kalın hale getirir. (8)

 

Ada Çayı'nın Saçlarımız İçin Etkisi Ve Faydaları

Ada Çayı’nın Saçlarımız İçin Etkisi Ve Faydaları

 

Ayrıca, adaçayı yağı kafa derisi birikimini, bakterileri ve serbest radikalleri kafadan temizlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca saçı nemlendirir, fazla kafa derisi yağını temizler ve kafa derisi pH’ını yeniden dengeler. Bununla birlikte, adaçayı yağının bu faydaları saç büyüme döngüsününaşamasına, yani büyüme, geçiş veya dinlenme aşamasına bağlıdır.

Bu nedenle, adaçayı yağının nasıl çalıştığını anlamak ve doğru kullanmak önemlidir. Adaçayı yağının doğru kullanımı sadece saç sağlığını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda ticari saç bakım ürünlerinde bulunan kimyasallara maruz kalmayı da önler.

Son Söz
Adaçayı, farklı mutfaklarda genellikle baharat olarak kullanılan popüler bir bitkidir. Ayrıca çok sayıda tıbbi özelliğe sahiptir ve sıvılar, pastiller, tabletler, tentürler ve kapsüller şeklinde kolayca mevcuttur.

 

 

 

Adaçayı sağlık faydalarından çay şeklinde tüketerek de yararlanabilirsiniz. Saç dökülmesini yönetmeye, kafa derisine dolaşımı artırmaya, beslenme sağlamaya, kepeği temizlemeye ve saça bir parlaklık vermeyeyardımcı olabilecek yağ formunda en güçlü olanıdır. İhtiyaçlarınıza göre adaçayı uygun kullanımı ve dozu konusunda doktora danışmak en iyisidir.

Sponsorlu Bağlantılar
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.