Evde İstenmeyen Tüylerde Kurtulmanın En Kolay Yolları

Sponsorlu Bağlantılar
Evde İstenmeyen Tüylerde Kurtulmanın En Kolay Yolları
Sponsorlu Bağlantılar

Evde İstenmeyen Tüylerde Kurtulmanın En Kolay Yolları
Birçok kadın hirsutizm olarak bilinen yüz, göğüs, sırt, boyun, kollar ve burunlarda aşırı saç büyümesi yaşar.
Bu durum genellikle 15-45 yaş arası kadınları etkiler.

istenmeyen vücut kıllarını çıkarın
Ancak Hirsutizm kendi başına tıbbi bir durum değildir ve genetik yatkınlık, steroid gibi ilaçların kullanımı veya polikistik over sendromu (PKOS) da dahil olmak üzere hormonal dengesizliğe neden olan tıbbi durumlar nedeniyle ortaya çıkabilir.

Hirsutizm tedavi edilemezken, istenmeyen tüyleri geçici olarak çıkarmak için kullanabileceğiniz çeşitli yöntemler vardır. Sağlık uzmanınızın tavsiyesi üzerine uygun tedavi ile birleştirildiğinde, bu yöntemler kalın, kaba saçların büyümesini büyük ölçüde yönetmeye yardımcı olabilir.
İstenmeyen Vücut Kıllarını Çıkarmak veya Azaltmak İçin Geçici Yöntemler
Aşağıdaki evde veya profesyonel güzellik bakımları istenmeyen tüyleri çıkarabilir veya azaltabilir. Ancak, bu yöntemlerin sadece kısa ömürlü çözümler olduğunu ve periyodik olarak tekrarlanması gerektiğini unutmayın.
1. Spearmint çayı tüketimi
consume spearmint tea to help control excess body hair growth
Studies have shown that the consumption of spearmint tea can help control testosterone levels in the body, therefore reducing body hair growth. Thus, spearmint tea may be used for the treatment of mild hirsutism. (3)
Bunun için, 1 çay kaşığı zıpkınlı çay yaprağına kaynar su ekleyerek bir fincan zıpkın çayı demleyin ve 10 dakika dik olmasını bekleyin. 5 gün boyunca günde iki kez zıpkın çayı için.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Evde İstenmeyen Tüylerde Kurtulmanın En Kolay Yolları

Evde İstenmeyen Tüylerde Kurtulmanın En Kolay Yolları

2. Ağda
Ağda, saçları kökünden soyan popüler bir epilasyon yöntemidir. Ilık balmumu kullanımı saç köklerinin genişlemesine yardımcı olurken, balmumu saça yapışır, böylece çekilebilir.
3-4 haftalık ağda sonrası yeni saç büyümesi görebilirsiniz. Bununla birlikte, ağda ağrıya, kızarıklığa, kısa süreli şişmeye ve büyümüş saçlara neden olabilir.
Not: Yüzünüzü cilalamaktan kaçının ve izotretinoin veya Retin-A gibi reçeteli akne kremleri kullanırken kullanmayın. (4) Ağda için bir profesyonele danışmak ve evde yapmaktan kaçınmak en iyisidir.
3. Şekerleme
şekerleme istenmeyen vücut kıllarının giderilmesine yardımcı olabilir
Şekerleme, limon suyu, su ve şekerden yapılan bir şeker ezmesinin kullanılmasını içeren başka bir epilasyon yöntemidir. Macun cilde uygulanır ve ters yönde hariç, ağdaya benzer şekilde çekilir.
Şekerlemenin etkisi de 3-4 hafta sürer. Bununla birlikte, daha az ağrılıdır ve ağdadan daha cilt dostudur. (5) Evde şekerleme yapılabilirken, prosedür konusunda yetenekli değilseniz bir profesyonele danışmak en iyisidir. Ayrıca, yüzünüze şekerlemekten kaçının.

4. Depilasyon kremlerinin kullanımı
İstenmeyen tüyleri eriterek temizleyen birkaç reçetesiz depilatör krem, jel ve losyon mevcuttur. Evde kullanımı kolaydır, sadece krem uygulamasını ve birkaç dakika sonra durulamayı kolaylaştırır.
Cildinizde herhangi bir hassasiyet reaksiyonunu kontrol etmek için kremi kullanmadan önce her zaman bir yama testi yapın.
5. Tıraş
tıraş hirsutizm için geçici bir düzeltme olabilir
Jilet kullanarak tıraş olmak da yaygın bir başka epilasyon yöntemidir. Bununla birlikte, saç sadece yüzeyden kesilir ve bu nedenle birkaç gün içinde hızlı bir şekilde tekrar uzayabilir. (6)

Tıraşı evinizin konforunda gerçekleştirebilirsiniz. Cildinize biraz tıraş kremi veya losyon uygulayın ve üzerine keskin bir jilet süzülür.
Tıraş, yüz de dahil olmak üzere vücudunuzun her yerinde güvenle yapılabilir. Ancak, kesimleri önlemek için dikkatlice yapılmalıdır. Ayrıca, düzenli tıraşın büyümüş saç ve jilet çarpma olasılığını artırabileceğini unutmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

6. Epilatör kullanımı
Epilatörler, saçları köklerden çekerek çıkaran elektronik cihazlardır. Bir epilatör bir çift cımbıza benzer şekilde çalışır, ancak aynı anda birden fazla saç teli çekerek daha geniş bir yüzeyi kaplar
Epilatör kullanımının sonuçları 3-4 hafta sürebilir. Bununla birlikte, prosedür ağrılı olabilir ve cilt kızarıklığınaneden olabilir.
İstenmeyen Vücut Kıllarını Frenlemeye Yardımcı Olacak Diyet Düzenlemeleri
hirsutizmi yönetmeye yardımcı olacak diyet ipuçları
Tükettiğinizin vücut kıllarınızın büyümesi üzerinde etkisi olabilir. Hirsutizmin yönetimine yardımcı olmak için aşağıdaki diyet ipuçları önerilmektedir:

Diyetinize kiraz, yaban mersini, domates, ıspanak, brokoli ve patates gibi antioksidan bakımından zengin taze meyve ve sebzeleri dahil edin.
Gün boyunca bol su, en az 8 bardak tüketin.
Vücutta progesteron artırmaya yardımcı olabilecek çinko alımınızı artırın, bu nedenle androjen üretimini engelleyin.Çalışmalar ayrıca çinko takviyelerinin hirsutizmin tedavisine yardımcı olabileceğini göstermiştir. Akşam yemeğinden sonra günlük 30-50 mg çinko alınması önerilir.Durumunuz için takviyelerin uygunluğu konusunda doktorunuza danışın.
Şeker ve karbonhidrat tüketiminizi azaltın.
İstenmeyen Vücut Kıllarını Önlemeye Yardımcı Olabilecek İpuçları
Epilasyon tedavileri yaptırmanın yanı sıra, aşağıdaki ipuçları istenmeyen tüylerin daha iyi yönetilmesine katkıda bulunabilir:

Hassasiyeti veya alerjik reaksiyonları ekarte etmek için herhangi bir epilasyon yöntemini denemeden önce her zaman elinizin bir kısmına yama testi yaptırın. Herhangi bir cilt tahrişi veya döküntü fark ederseniz kullanımı durdurunun.
Sıcak su banyosu yapın veya gözenekleri açmaya yardımcı olmak için epilasyondan önce bir buhar odası kullanın, bu nedenle saçın daha kolay çıkarılmasına yardımcı olun.
Kilo kaybı vücudunuzdaki androjen seviyelerini düzenlemeye yardımcı olduğu için hirsutizm PKOS belirtisi ise kilonuzu yönetmekten yararlanabilirsiniz.

 

 

Hirsutizm Hakkında En Çok Sorulan Sorular
N-asetil sistein (NAC) kullanımı hirsutizmi yönetmeye yardımcı olabilir mi?
Hirsutizmi yönetmek için N-asetil sistein etkinliği
N-asetil sistein genellikle vücuttaki hormon seviyelerini yönetmek için PKOS tedavisinde kullanılır. Bu nedenle, yüksek androjen seviyelerinin neden olduğu hirsutizmin yönetiminde de yardımcı olabilir.
Hirsutizm tedavi edilebilir mi?
Hirsutizm genellikle uzun süreli veya kronik bir durumdur, çünkü alttaki sorunların ne etkili bir tedavisi vardır ne de kendi başlarına düzelir.

Örneğin, PKOS’ta, bir kadının östrojen ve progesteron seviyeleri yaşla birlikte iyileşebilir, ancak androjen seviyeleri menopozdan sonra bile yüksek kalır ve hirsutizmin devam etmesine izin verir. Bu nedenle, hirsutizm tedavisi genellikle uzun sürelidir ve tedavi durdurulduktan sonra sorun geri dönebilir.

 

 

 

Hirsutizm veya aşırı saç büyümesi, genellikle kendi başına sorunsuzdur. Bununla birlikte, bazı kadınlar için kozmetik bir endişedir ve potansiyel olarak duygusal ve benlik saygısı sorunlarına yol aç açtır. Bu nedenle, özellikle PKOS gibi altta kalan bir sorununuz varsa, hirsutizm için tedavi almak sıklıkla önerilir.Tıbbi tedavinin yanı sıra, aşırı saç büyümesinin görünümünü kontrol etmek için farklı epilasyon yöntemleri kullanabilirsiniz. Özel durumunuza ve tercihinize uygun en iyi tedavi planı için doktorunuza danışabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

İLGİNÇ HABERLER
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!