Soğanın Sağlığa Faydaları Ve Zararları Hakkında Herşey

Sponsorlu Bağlantılar
Soğanın Sağlığa Faydaları Ve Zararları Hakkında Herşey
Sponsorlu Bağlantılar

Soğanın Sağlığa Faydaları Zararları Hakkında Herşey
Soğan temel bir üründür ve dünya çapında mutfaklarda kullanılır. Yüzyıllardır popülerler. 300’den fazla soğan çeşidi vardır ve farklı boyutlarda, şekillerde, renklerde, tatlarda ve kokularda gelirler.
Dünya genelinde yaklaşık 46,7 ton soğan yetiştirilmektedir. Patates, domates ve mısırın gerisinde kalarak Amerika’da en çok tüketilen üçüncü sebzedir. Soğanların çoğu taze tüketilir.

Beslenme Bilgileri
Soğan A, B ve C vitaminleri, folat, magnezyum ve potasyum içerir. Soğan özellikle antioksidan bir flavonoid olan quercetin bakımından zengindir. Bir bardak doğranmış çiğ soğan 64 kalori, 15 g karbonhidrat (2,7 g lif), neredeyse 2 g protein içerir ve yağ içermez.

Ayrıca günlük C vitamini ihtiyaçlarınızınbeşte birini , B6 için günlük gereksiniminizin% 10’unu, günlük manganez ihtiyaçlarınızın% 10’unu, günlük fosfor gereksiniminizin% 5’ini ve potasyum ihtiyaçlarınızın% 7’sini içerir.

Sponsorlu Bağlantılar

Soğanlar birçok farklı boyut, şekil ve renkte gelir:

 

 

 

Sponsorlu Bağlantılar

Kahverengi veya sarı soğan: Bu ampuller kahverengi cilde ve kremsi ete sahiptir. Güçlü bir tada ve keskin bir aromaya sahiptirler, bu da onları yemek pişirmede çok popüler yapar.
Kırmızı soğan: Bu ampuller kırmızı-mor bir cilde ve kırmızı bir dış katmana sahip beyaz ete sahiptir. Tatlı, hafif bir tada sahiptirler ve genellikle çiğ olarak tadını çıkarırlar.
Beyaz soğan: Bu ampuller tamamen olgunlaşmadan önce toplanır ve sadece kısa bir süre tutulur. Kahverengi veya sarı soğan kadar güçlü aromalı veya keskin değildirler.
Yeşil soğan: Bunlara bahar soğanı, soğan veya salata soğanı da denir. Küçük beyaz ampulleri ve yeşil üstleri var.
Soğanın Sağlığa Faydaları
Soğan sadece yemeklere lezzet ve aroma sağlamakla kalmaz, aynı zamanda sağlığa da birçok fayda sağlar.
Not: Soğanın sağlık yararlarını destekleyen birkaç çalışma olsa da, soğanın dozajını, güvenliğini, mekanizmasını ve etkinliğini bu yönleriyle garanti etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

1. Yara izlerinin giderilmesine yardımcı olur
Soğan ekstresinin topik olarak uygulanması, farklı yara izlerinin görünümünü, ağrısını ve kaşıntısını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Çalışmalar, soğan ekstresinin keloidler, hipertrofik izler ve dövme silme veya ameliyattan kaynaklanan yara izlerine yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. (4)(5)(6
2. Kan şekerini düzenlemeye yardımcı olur
Soğan kabuğu özü ve quercetin sıçanlarda glikoz toleransı ve genel kan şekerini iyileştirmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir. (7)(8) Bir çalışmada, taze çiğ soğan tip 1 ve tip 2 diyabetli hastalarda açlık kan şekeri seviyelerini iyileştirdi.

 

 

 

3. Kardiyovasküler sağlığı teşvik edebilir
Soğanda bulunan bir antioksidan olan Quercetin’in kan basıncını iyileştirdiği ve kan damarlarını rahatlattıdığı gösterilmiştir. Soğan ekstresinin hipertansiyonlu hastalarda kan basıncını düşürdüğü gösterilmiştir.Bununla birlikte, birçok insan denemesine daha fazla ihtiyaç vardır.
. Obeziteyi yönetmeye yardımcı olur
Sıçanlar üzerinde yapılan çalışmalar, soğan kabuğu çayı ve ekstresinin glikoz, leptin ve kolesterol seviyelerini düşürmede etkili olduğunu buldu. (12)(13) Bir çalışma, soğan kabuğu ekstresinin genel ağırlığı ve daha düşük vücut yağ yüzdesini azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu.

5. Kemik yoğunluğunu artırmaya yardımcı olur
Soğan suyu, soğanlarda bulunan çeşitli bileşiklerin antioksidan aktivitesi yoluyla kemik kaybına karşı savaşmaya ve kemik mineral yoğunluğunu artırmaya yardımcı olabilir.

Soğanın Diğer Olası Faydaları
Bazı çalışmalar soğan ve bu sağlık koşulları arasında pozitif bir korelasyon olduğunu ortaya koydu:
Saç büyümesi
Kanserden korunma
Bağışıklık sistemi takviyesi
Antibakteriyel nitelikler
Soğan Nasıl Alınır ve Saklanır
Temiz, ampulü boynunda açık olmayan, lekesiz iyi şekilli ve kuru dış derileri olan soğanları arayın. Herhangi bir küf veya filiz belirtisinden kaçının.

 

Soğanın Sağlığa Faydaları Ve Zararları Hakkında Herşey

Soğanın Sağlığa Faydaları Ve Zararları Hakkında Herşey

 

Soğanları oda sıcaklığında kuru bir alanda, ışıktan ve ısıdan uzak tutun. Yeşil soğanlar dışında soğanları soğutmayın. Soğanları, etraflarında havanın dolaşmasına izin veren delikli bir kapta saklayın. Doğranmış soğanlar buzdolabının içindeki hava geçirmez bir kapta tutulabilir. Birkaç gün içinde kullanın.

Güvenlik Bilgileri
Tipik olarak kullanım için güvenli olsa da, büyük miktarlarda soğan tüketenler mide ekşimesi veya diğer gastrointestinal sıkıntı yaşayabilir. Kesilmiş bir soğana maruz kalmak istemsiz yırtılmaya neden olabilir.
Soğan alerjisi
Soğana tahammülsüzlüğü olan insanlar genellikle az miktarda pişmiş soğan alabilir. Çiğ soğan bazı insanlarda gerçek bir alerjik reaksiyona neden olabilir.

İlaç etkileşimleri
Soğan aşağıdaki ilaçların etkisine müdahale edebilir:
Aspirin: Soğana karşı alerjik reaksiyonunuz varsa aspirin bu sebzeye duyarlılığınızı artırabilir.
Diyabet için ilaçlar: Diyabetik ilaçlar kullanıyorsanız, yüksek dozda soğan özü veya takviyesi almak kan şekerinizi tehlikeli seviyelere düşürebilir.
Antikoagülanlar: Soğan kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir. Antikoagülan veya kan suştırıcı alıyorsanız, soğan özleri veya takviyeleri almak morarma veya kanama riskinizi artırabilir.
Soğan Hakkında En Çok Sorulan Sorular
Arpacık soğanı bir soğan türü mü?
Arpacık soğanı Allium cinsinin bir parçasıdır ve tadı bir soğana çok benzer, ancak daha çok sarımsak karanfiline benzer. Karanfil kümelerinde oluşurlar ve kağıt gibi derileri genellikle kırmızımsı kahverengidir.

 

 

 

Soğanların hamilelik üzerinde olumsuz etkileri var mı?
Pişmiş gıdalarda soğan tüketmek iyidir, ancak bazı kadınlar için mide ekşimesini şiddetlendirebilir. Güvenlikle ilgili kanıt eksikliği nedeniyle, hamilelik veya emzirme sırasında soğan takviyesi tüketmekten kaçınmanız önerilir.

Gözlerin yaşarmadan soğan nasıl kesilir?
Çok keskin bir bıçak kullanmak ve ayaktayken kesmek ağlamayı azaltmaya yardımcı olabilir.

 

 

 

Soğan keserken ayakta durmak soğanlara olan mesafeyi arttırır ve havaya girebilecek ve gözlerinizi tahriş edebilecek partikül miktarını azaltmaya yardımcı olur. Soğanları açık bir pencereden kesmek de yardımcı olabilir.Ameliyat sırasında soğan takviyeleri güvenli midir?
Soğan kan pıhtılaşmasını yavaşlatabilir ve kan şekerlerini düşürebilir, bu nedenle ameliyattan en az 2 hafta önce soğan takviyesi almayı bırakmak en iyisidir.

Soğan keto diyetinde yenebilir mi?
Soğan bazı karbonhidratlar içerir. Bu nedenle, bir keto diyeti uyguluyorsanız, karbonhidrat sınırını aşmamak için ne kadar soğan tükettiğinizi ölçün.

Sponsorlu Bağlantılar

İLGİNÇ HABERLER
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!