Yoğurt Mayalama Tarifi

Sponsorlu Bağlantılar
Yoğurt Mayalama Tarifi
Sponsorlu Bağlantılar

YOĞURT TARİFİ

@sumeyyeninmutfagndan
2 litre süte 1 tepeleme yemek kaşığı yoğurt olacak şekilde mayalık yoğurdu bir kaseye koyup oda sıcaklığına gelmesini sağlayın. Sütü bir tencereye koyup kaynamaya bırakın. Gözle görülür şekilde buharlar çıkmaya başladığında süre tutmaya başlayın ve mümkünse hiç durmadan karıştırın. Arada bir kepçeyle sütü bir karış mesafeye kaldırıp tencereye dökerek havalanmasını ve daha çok buharlaşmasını sağlayın. 15-20 dakika kaynadıktan sonra sütü soğumaya bırakın. Mümkünse soğurken de karıştırmaya devam edin. Fırını 45 dereceye ayarlayın. Sütün

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

 

 

eli fazla yakmayacak (yaklaşık 45 dereceye) kadar soğumasını bekleyin. Mayayı 2-3 kaşık süt ile çırpıp akışkan kıvama getirin. Sütü baska bir kapta mayayla güzelce karıştırıp fırına yerleştirin. Kabın ağzını kapatmaya gerek yok ancak hava almasını sağlayacak bir örtü kullanabilirsiniz. Firin 45 dereceye ısındığında kapatın. 6-8 saat içinde yoğurdunuz hazir. 6 saat buz dolabında soğuttuktan sonra(kapak acik olarak) daha güzel bir kıvam alacaktir.

Sponsorlu Bağlantılar

 

 

 

İlk başlarda bu kıvamı yakalamanız zor olsa da eliniz alıştıktan sonra kolaylıkla yapabilirsiniz.
Not: maya bakterilerinin işlerini yapabilmesi için en az 80 derecede ve en az 20 dakika işlem görmesi (kaynaması) gerekmektedir. Süt kaynarken kaybettiği besin değerini mayalandıktan sonra yoğurt olarak geri kazanır.

Sponsorlu Bağlantılar

İLGİNÇ HABERLER
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!