Çilek Reçeli

Sponsorlu Bağlantılar
Çilek Reçeli
Sponsorlu Bağlantılar

ÇİLEK REÇELİ
2 kg çilek
1 kg toz şeker
1 tatlı kaşığı tereyağ
1 tatlı kaşığı limontuzu
Yapımı.
Meyveleri ayıklayıp yıkadım.Üzerine şekeri ilave edip 1 saat beklettim.
Sonra ocağa alıp kaynamaya bıraktım.bu aşamada dibinde su olmaması ihtimaline karşı önce kısıkta biraz sulanmasını sağlayın.şekeri eriyince altını açıp kaynamasını sağlayın.

 

Çilek Reçeli

Çilek Reçeli

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

Kaynamaya başlayınca tereyağ ile limontuzunu verdim.ve kıvamını alana kadar altını tekrar kısıp pişirmeye devam ettim.Meyvelerim çok sulu olduğu için pişerken sürekli kontrol edip tabak testi yaptım.videoda gördüğünüz kıvamı yakalayınca ocaktan aldım.Gördüğünüz gibi sıcakkenki kıvamı soğuyunca epey koyulaştı.yani sulu bırakmış gibi hissetmeyin.Bence biraz daha şekeri artırmış olsaydım istediğim kıvamı daha çabuk yakalayacak daha az pişirecektim.bu şekilde meyvesi daha az sıvı kısmı daha çok olmuş olacaktı. Fakat bu kadar sulanacağını bilmediğim için pişme süresini ayarlayarak kıvamı yakalamış oldum.
Normalde pişirme süresi uzadıkça meyvenin rengi kararır şekerlenme riski artar.ama limontuzu olduğu için ne şekerlenme ne de kararma olmadan cam gibi parlak pürüzsüz bir görüntü elde edilmiş oldu.
Tereyağ da pişerken köpürmeyi kestiği için bu görüntüyü yaklamaya yardım etti.

 

Çilek Reçeli

Çilek Reçeli

 

Sponsorlu Bağlantılar

tan sonra kavanozlayıp hemen tüketmeye başlayın.miktar çok ise sıcakken kavanozlayın.
Eğer reçel olarak tüketiminiz azsa reçellerinizi biraz suyla açıp nişasta ekleyip pişirerek tatlı ve pastalarınızın üzerine veya biraz daha koyu yapıp iç dolgu olarak da kullanabilirsiniz.
Elinizin altında pratik bir sos yapma kısayoludur benden size kullanışlı bir tüyo ?? hem de kalan bitmek bilmeyen reçeller değerlendirilmiş olur.

Sponsorlu Bağlantılar

İLGİNÇ HABERLER
ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!