Yeşil Zeytin

Yeşil Zeytin
Sponsorlu Bağlantılar

Yeşil Zeytin

Yeşil zeytinlerimi yaklaşık 10 günlük süre içinde, 2 günde bir suyunu değiştirerek tatlandırdım (Detaylar için bknz. 5 Ekim tarihli paylaşım). Sıra, tuzlu suda bekletme aşamasında.
💚Tam da zeytinlerimin içine katmak için “keşke doğal limonum ve defne yaprağım olsaydı” diye içimden geçirdiğim gün, Ayla hanımın bana limon, defne yaprağı, nar ve avokado ayırdığını öğrendim. Ne şanslıyım 🙃 Koşup payıma düşen meyve ve otları aldığım gibi zeytinlerimi kurdum.
💚Zeytinleri İzmir’den babamlar elleriyle toplayıp gönderdi, aroması sevgili Ayla hanımdan geldiben de bütün bunları bir araya getiriyorum mutfağımda. Çok sihirli bir kavanoz oldu bu. Benim evime yayılan şifa, sizin evlerinize de yayılsın 💫💫💫
💚Püf noktamız kullandığımız tuzun cinsi ve miktarında gizli. 💚Kesinlikle ince ve iyotlu sofra tuzu kullanmıyorum.

 

Sponsorlu Bağlantılar

 

 

 

Yoksa güzelim zeytinlerim erir gider. Kalın taneli, doğal kaya tuzu kullandım.
💚Zeytin kurmada altın oran, su oranına %8-10 aralığında tuz katmak. Tuz bu aralığın altında olursa zeytinler bozulabilir, üzerinde olursa da eriyebilir. İdeal oran da 1 litre suya 80-90 gram kaya tuzu kullanmak. Yani bu da litre başına yaklaşık 4 yemek kaşığı kaya tuzu demek. Tuz oranını zeytinin ağırlığına değil, suyun ağırlığına göre ayarlıyorum yani. 💚Diğer önemli nokta limon suyu (limon tuzu kullanmıyorum). Limon suyu da zeytinlerimize hem hafif ekşi bir tad verecek hem de onların yumuşamasını engelleyip diri tutacak. 1 litre su için 2 adet limon suyu ekliyoruz. 💚İçme suyu, kaya tuzu ve limon suyu karışımımızı bir pet şişeye koyup tuzlar eriyene kadar iyice çalkaladım. Ardından zeytinleri tatlandırma suyundan süzdüm. Zeytinleri cam bir kavanoza koydum (5 lt lik kavanoz kullandım). Ben lezzet katması için 5 lt lik kavanoz için 1 adet limonun dilimlerini, 2 adet defne yaprağını ve 1 dal

Sponsorlu Bağlantılar

 

 

 

biberiye ekledim. 💚En son tuzlu suyu zeytinlerin üzerini geçene dek döktüm. Havayla temas etmemesi için en üstüne az miktarda zeytinyağı ilave ettim (çiçekyağı kullanmaya mesafeli olduğum için zeytinyağı kullandım). Kavanozun kapağını kapattım. Karanlık bir yerde sakladım.
💚Zeytinlerin ve tuzun cinsine göre zeytinler yaklaşık 3 hafta içinde hazır olacaktır. 💚Afiyet olsun! 💫💫💫

Sponsorlu Bağlantılar
ETİKETLER:
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

error: Content is protected !!